A Fogorvostudományi Kar a Debreceni Egyetem egyik legfiatalabb karaként 2003. szeptember 1- én alakult önálló karrá a Kormány 2003. február 19-i rendeletének értelmében.
A Fogorvostudományi Kar minőségpolitikáját, minőségcéljait Minőségpolitikai Nyilatkozata és Küldetése alapján fogalmazza meg, melynek alapján alaptevékenységeinek megfelelően a Kar célja a gyógyító-megelőző ellátás, az oktatás és kutatás minőségének folyamatos fejlesztése, nemzetközi normákhoz való igazítása.
A fenti cél elérése érdekében fontosnak tartjuk: a Kar valamennyi munkatársának személyi fejlődését, a szakismeretük, készségeik fejlesztését, a Kar munkatársainak, valamint a Kar szolgáltatásait igénybe vevők (hallgatók, betegek) elégedettségének javítását, a Kar lehetőségeihez mérten a minőségi ellátáshoz, szolgáltatáshoz szükséges infrastrukturális, informatikai és oktatástechnikai fejlesztést.
A fejlesztések eredményeként rendelkezésre állnak azok a felszerelések, műszerek, eszközök és technikák, amelyek ma a legkorszerűbb európai szintű oktatáshoz, kutatáshoz és betegellátáshoz szükségesek.
OKTATÁSI TEVÉKENYSÉG
Graduális képzés
- BSC képzésünk: digitális fogászati tervezés alapszak
- magyar és angol nyelven
- nappali képzés
- 6 félév
- megszerezhető diploma: Digitális Fogászati Tervező (BSc)
A képzés célja - összhangban a képzési és kimeneti követelményekkel - olyan digitális szakemberek képzése, akik:
-
- a fogászatban működő korszerű digitális technológiák alkalmazására magas szinten képesek.
- a fogorvosi team tagjaként hozzájárulnak a fogászat különböző területein alkalmazott digitális technológiák fejlesztéséhez.
- tisztában vannak a fogorvoslás területeinek, a fogtechnikai laboratóriumok munkafolyamatainak és a digitális fogászati technológia területének kapcsolódási lehetőségeivel.
- a fogpótlások készítésének, a fogszabályozás és az implantációs protetikai megoldások modern, számítógép vezérelte tervezését és gyártását a tudományos ismeretek és gyakorlati képességek birtokában gyakorolják a folyamatosan digitalizálódó környezetben.
- MSC képzésünk: fogorvos szak:
- magyar és angol nyelven
- nappali osztatlan képzés
- 10 félév
- megszerezhető diploma: okleveles fogorvos doktor
A graduális képzésünk célja - összhangban a képzési és kimeneti követelményekkel - olyan fogorvosok képzése, akik:
-
- az elsajátított ismeretanyag és szakmai készségek birtokában megfelelő orvosi szemlélettel és magatartással rendelkeznek.
- önálló fogorvosi tevékenységet folytatnak az egészségügyi ellátásban, melynek során figyelembe veszik a betegek eltérő sajátosságait, emberi méltóságát, jogait, és ennek megfelelően döntenek, illetve cselekszenek.
- megfelelő elméleti ismeretek és gyakorlati készségek birtokában a későbbiekben képesek bekapcsolódni akár a doktori és/vagy a szakképzési programba.
Posztgraduális képzés
- szakfogorvosok képzése
- alap: dentoalveoláris sebészet, endodontia, fogpótlástan, fogszabályozás, gyermekfogászat, parodontológia
- ráépített: orális implantológia
- licence: dento-maxillo-faciális radiológia
- fogorvosok folyamatos továbbképzése
- kongresszusok
Egyéb
- általános orvos graduális képzésben való részvétel magyar és angol nyelven
- asszisztensek és fogtechnikusok továbbképzése
KUTATÁSI TEVÉKENYSÉG
Oktatóink, kutatóink folyamatosan publikálnak hazai és nemzetközi folyóiratokban, ennek köszönhetően a minősített oktatóink száma a hallgatói létszámhoz képest nagyon jónak mondható.
Saját Kutató Laboratóriummal és doktori iskolával rendelkezünk.
A Kar már korábban is részt vett az egyetemen működő Multidiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola Fogorvostudományi Kutatások akkreditált programjában, 2010 áprilisától pedig az önálló Fogorvostudományi Doktori Iskola ad lehetőséget a tudományos kutatásokra, a számos egyéb együttműködések mellett.
BETEGELLÁTÁSI TEVÉKENYSÉG
A Kar tevékenysége összefonódik a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Nagyerdei Campus Fogászati Klinika alap- és szakellátó tevékenységével.
Hallgatóink a gyakorlati oktatás keretein belül részt vesznek az alapellátásban, mint önálló tevékenységet végzők, természetesen megfelelő szakmai felügyelet mellett, illetve betekintést nyerhetnek a szakellátások tevékenységébe is.
Oktató orvosaink szakmai felügyeletet nyújtanak a hallgatóknak, illetve a saját szakterületüknek megfelelően részt vesznek a szakellátásokban megforduló betegek kezelésében.