A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara a fogorvosképzés keretében egy minőségi, gyakorlatorientált, a mai rohamosan fejlődő, digitális világ technológiáit is folyamatosan követő és biztosító képzési formát nyújt a hallgatóinak.
Karunkon a Fogorvos szakon közel 700 hallgató oktatása zajlik egyszerre öt évfolyamon, magyar és angol nyelven. Képzésünk a külföldiek számára is vonzó, hisz Európában és a világ számos országában elfogadják az itt szerzett diplomájukat.
A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara 10 féléves, osztatlan mesterképzés keretei között várja mindazon magyar és külföldi diákokat, akik fogorvosok szeretnének lenni.
A képzési profilunk a 2024/2025 tanévben bővül egy új digitális fogászati tervező (odontotechnológus) alapképzéssel angol és magyar nyelven. A képzésben részt vevők képesek lesznek a legkorszerűbb digitális technológiák alkalmazásával elősegíteni a fogorvosok és a fogtechnikusok munkáját.
A fogorvosképzés 10 féléves, osztatlan képzés, melyben a kar tanszékei mellet részt vesznek az Általános Orvostudományi Kar oktatási egységei és a DE Klinikai Központ Fogászati Klinika munkatársai is.
A képzés 3 nagyobb részre osztható:
Az első két évben a néhány fogorvosi tárgy mellet a hangsúly az orvosi alapozó tárgyak oktatásán van, mint az anatómia, kémia, biokémia, biofizika, élettan.
Ezt követően a harmadik évfolyamon a klinikai gyakorlatot és ismereteket előkészítő tárgyak oktatása folyik. A preklinikai gyakorlatok során a hallgatók megismerkednek a fogászati kezelések alapjaival, a hozzájuk tartozó eszközökkel, anyagokkal és technikákkal, melyeket fantomfejeken, műanyag fogakon gyakorolhatnak.
Az utolsó, harmadik képzési részben a hallgatóink a korábban elsajátított ismereteiket valós betegeken gyakorolhatják szigorú szakorvosi felügyelet mellett, kiscsoportos betegellátás keretein belül. A kezelőegységek modernek, egy részükön elérhetők a képalkotó diagnosztikai felvételek digitális formában, közvetlenül a beteg mellett.
Ekkor nyílik lehetőség a különböző szakmaspecifikus tárgyak elméleti és gyakorlati oktatására is, mint gyermekfogászat, fogszabályozás, parodontológia, konzerváló fogászat, endodoncia, dentoalveoláris sebészet és protetika. Az előadások, szemináriumok és gyakorlatok a nemzetközi folyóiratokban publikáló, szakrendeléseket működtető, szakmailag jól felkészült és magas színvonalon oktató munkatársaink segítségével valósulnak meg.
A képzés során ergonómikus környezetben, a XXI. század legmodernebb technikáit, eszközeit ismerhetik meg a hallgatók, nem csak elméletben, hanem a gyakorlatban is kipróbálva azokat a kötelező és a szabadon választható tárgyak keretein belül: mikroszkóp, CAD/CAM, oral scan, CBCT, hogy csak néhányat említsünk.
Az előadói és szemináriumi termek számítógéppel, projektorral felszereltek, mindenhol biztosított az internet elérés. Az egyetemi hallgatók ingyenes wi-fi internet elérésen keresztül csatlakozhatnak a világhálóra. Az egyetemi rendszer támogatja és lehetővé teszi az online oktatás különböző formáit, így ezzel a kar oktatói is nagyon gyakran élnek.
A tudományos életbe is lehetősége adódik bekapcsolódni hallgatóinknak a tehetséggondozó program és az önálló Fogorvosi Doktori Iskola keretein belül.
A képzés specifikumára jellemző még, hogy a végzést követően önálló tevékenységre jogosító diplomával rendelkeznek a sikeres záróvizsgát és diplomát kiérdemlő fogorvosjelöltjeink.
A diploma megszerzését követően lehetőség nyílik bekapcsolódni a szakorvos képzésbe vagy részt venni a tudományos kutatásokban.